Część z Was za pewne zastanawia się, jak znaleźć oszczędności w swoim domowym budżecie, który już i tak jest napięty. Ciężko odkładać na emeryturę, czy chociażby na wakacje, gdy na koniec dnia, w portfelu zostaje przysłowiowa „dycha”. A gdyby tak można dorzucić do niej parę dodatkowych złotówek bez większego wysiłku? Czy można zrobić to na tak powszechnej rzeczy jak woda pitna?

Chciałbym podzielić się z Wami moim pierwszym pomysłem, jak w domowym budżecie wygospodarować kilkanaście (kilkadziesiąt) dodatkowych złotych miesięcznie.

Każdy musi pić wodę

Średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę dorosłego człowieka to ok. 2,5l wody. Nie wliczając w to kawy czy herbaty, wychodzi, że musimy spożyć blisko 2 butelki wody mineralnej każdego dnia.

Średnia cena za butelkę to ok. 1,79 zł. Przy założeniu, że rzeczywiście spożywamy wymagane 2,5l wody dziennie, w skali miesiąca wychodzi 75l. Przeciętna butelka ma pojemność 1,5l, co daje nam 50 butelek w ciągu miesiąca! 50 x 1,79 zł daje kwotę 89,50 zł miesięcznie.

Przedstawiając to w skali roku mamy już na prawdę okazałą kwotę 1074,00 zł. Ponad tysiąc złotych rocznie powinniśmy przeznaczać na spożycie samej wody dla jednej osoby. Dużo? Według mnie całkiem pokaźna kwota.

Przyznaję – ja nie spożywam 2,5l wody dziennie (jedynie w okresie upałów). Ale moje średnie zapotrzebowanie to jedna półtoralitrowa butelka. Jak łatwo policzyć – daje to kwotę 53,70 zł miesięcznie. W skali roku? Ponad 644 zł. Wciąż sporo.

Jak zaoszczędzić na wodzie?

Szukanie oszczędności to nic innego jak inwestycja, którą ponosimy na początku. Czasem jest to inwestycja naszego czasu, a czasem drobny wydatek, który pozwoli nam na zaoszczędzenie większej kwoty w przyszłości.

To jak zainwestować w wodę pitną? „Butelka filtrująca” – to hasło, które powinniście wrzucić w wyszukiwarkę. Bez problemu znajdziecie w sieci masę tego typu artykułów. Nie będę tutaj reklamował żadnej konkretnej firmy, ale wybór samego produktu nie jest aż tak istotny.

Przejdźmy do liczb

Wiemy już mniej więcej ile miesięcznie i rocznie kosztuje nas nasze zapotrzebowanie na wodę. To teraz pora na sprawdzenie ile możemy zaoszczędzić.

Ile kosztuje butelka filtrująca? W moim przypadku był to zakup za 28,99 zł za butelkę. Znalazłem ofertę z darmową dostawą. W cenie była butelka, jeden filtr oraz zakrętka. Jeden filtr wystarcza na miesiąc (150 l wody). Zakrętka i butelka jest wielokrotnego użytku.

Teraz sprawdźmy koszty filtrów na cały rok. 6 filtrów + 3 nakrętki na Allegro można znaleźć za kwotę 89,25 zł. Ja posiadam Allegro Smart co daje mi darmową przesyłkę, ale nawet osoby nie posiadające tej opcji, najtańszą wysyłkę mają już za 7,99 zł. Na cały rok potrzebujemy 11 filtrów (jeden mamy w zestawie z butelką). Kupując dwa zestawy, za przesyłkę płacimy tylko raz, dlatego warto rozważyć zakup większej ilości filtrów.

To teraz liczymy. 28,99 zł butelka + 163,63 zł filtry (178,50 zł *11/12). Cały roczny zestaw w pierwszym roku będzie kosztował nas 192,62 zł. Spora kwota inwestycyjna, ale zaraz sprawdzimy czy to się opłaca.

Zobaczmy prostą tabelę, pokazującą w którym miesiącu nasza inwestycja przyniesie zwrot.

Jak widać koszt zakupu butelki wraz z filtrami, zwraca się już w 4 miesiącu użytkowania. Kolejne 8 miesięcy, to wypracowany zysk, który zostaje w naszej kieszeni. 460,73 zł to kwota, która zasili nasz domowy budżet po 12 miesiącach. Powyższe wyliczenia pokazują nasze oszczędności dla jednej osoby. W przypadku większej ilości domowników, kwotę należy przemnożyć. Oszczędności w postaci ponad 900 czy 1300 zł w skali roku, robią już na prawdę duże wrażenie.

Ok, ale mamy wyliczenie dla pierwszego roku. A jak wyglądałoby to dla kolejnych dwunastu miesięcy? Mamy już butelkę, przez co odpadają nam koszty zakupu (28,99 zł). Pozostaje w takim razie tylko zakup 12 filtrów (178,50 zł).

Tutaj po raz kolejny inwestycja zwraca się po 4 miesiącach, a po 12 mamy zysk w kwocie 474,85 zł.

Wszystkie wyliczenia są dla osób, które jak ja, spożywają 1,5l wody dziennie. Gdybyśmy pili zalecane 2,5l, kwoty byłyby znacznie większe i wynosiłyby ok. 891 zł w pierwszym roku (dla jednej osoby!).

Wiadomo, że 474 zł w dzisiejszych czasach, nie jest kwotą oszałamiającą, ale pozwoli nam na większe bezpieczeństwo finansowe oraz pamiętać należy, że jest to jeden ze sposób oszczędzania. Gdybyśmy dodali do tego inne elementy, w których możemy zaoszczędzić kolejne kwoty, na koniec roku powinna uzbierać się pokaźna kwota.

Pieniądze to nie wszystko

Poza korzyściami czysto ekonomicznymi, płyną również korzyści dla środowiska. Zamiana butelek pet, na jedną butelkę wielokrotnego użytku ma bardzo duży wpływ na ochronę naszej planety. 365 butelek rocznie. Takie było moje zużycie opakowań, które w ciągu 12 miesięcy każdego roku wyrzucałem do śmietnika.

Przed wyrzuceniem, musiałem je magazynować na mieszkaniu, lub codziennie chodzić do odpowiedniego kontenera i pozbywać się ich na bieżąco.

Dodatkowo doliczyć należy koszt naszego zdrowia. Mówię tutaj o potrzebie przeniesienia zgrzewki lub dwóch ze sklepu do domu. Nawet jeżeli jedziemy samochodem na zakupy, to butelek nikt nie wniesie za nas. Jedna lub dwie zgrzewki, które należy wnieść na drugie piętro, to od 15 do 20 kg dodatkowego dźwigania. I mimo, że nie jest to jakaś ogromna liczba, która może przerażać, to mimo wszystko – trzeba to wnieść!

Butelki to nie wszystko

Jeżeli jednak nie lubisz pić z butelki, lub uważasz, że plastik to plastik, bez znaczenia czy jednorazowego użytku, czy wielorazowego, na rynku masz możliwość wyboru innego produktu o takim samym działaniu. Dzbanki lub filtry podpinane bezpośrednio do kranu, to alternatywa dla zwykłych butelek.

Dzbanek tej samej firmy co butelka, to wydatek około 150 złotych za zestaw z 10 filtrami. Jak widać koszt jest bardzo podobny, jednak pozwala na korzystanie z wody więcej niż jednej osobie. Pamiętaj jednak należy, że wydajność filtra to nadal ok. 150l, więc często będziemy potrzebować dwóch w ciągu 30 dni, jeżeli korzysta z niego więcej niż jedna osoba.

Filtry bezpośrednie to wydatek kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Szczerze powiedziawszy nie mam dokładnych szacunków jak wygląda ich eksploatacja i koszty, więc nie pokuszę się o ocenę tej inwestycji.

Podsumowując…

Jak widać, inwestycja w zamianę wody butelkowanej, to oszczędność kilkuset złotych rocznie na osobę. Jeżeli nasza rodzina składa się z 2, 3 lub więcej osób, to oszczędności robią się naprawdę spore. Wyobraź sobie, co możesz zrobić z dodatkowym 1.500 zł rocznie. Lepsze wakacje? Jakieś małe przyjemności? A może zakupienie kilku srebrnych monet, lub obligacji indeksowanych inflacją? To już zależy od Ciebie jak je wykorzystasz.

Mam nadzieję, że tym artykułem sprawiłem, że chociaż pomyślisz o tym rodzaju inwestycji, a na koniec roku z uśmiechem spojrzysz na stan swojego konta i podziękujesz samemu sobie, za dokonanie dobrego wyboru.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments