Treści przedstawione w poniższym materiale są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu.

Co się działo z portfelem

Wiele osób wyczekiwało końca 2020 roku i z nadzieją patrzyło, co przynieść może 2021. Tymczasem z perspektywy czasu, styczeń bardziej niż „nowe rozdanie” przypominał 13 miesiąc ubiegłego roku.

Na warszawskim parkiecie – indeks blue chipów w pierwszej części miesiąca zdominowały byki, które dzielnie walczyły o kolejne punkty. 11 stycznia WIG20 przez chwilę pokazywał ponad 2100 pkt. Był to moment zwrotny i do końca miesiąca byliśmy świadkami przejęcia rynku przez niedźwiedzia. WIG20 ostatecznie zamknął 1948 pkt. Co ciekawe, końcówka miesiąca byliśmy świadkami „przeplatanki” (po więcej szczegółów zapraszam na bloga Wojciecha Białka tutaj).

Ważnymi z punktu widzenia inwestycji wydarzeniami była walka Reddit’owych inwestorów z funduszami szortującymi między innymi GME i CDR, zaprzysiężenie Bidena na 46 prezydenta Stanów Zjednoczonych, które poprzedził szturm na Kapitol, a także Bitcoin po 40k $.

Jak te i wiele innych wydarzeń przełożyło się na wynik mojego portfela?

Unimot

Unimot po raz kolejny bez emocji. Poza rekomendacją BOŚ (Kupuj) z ceną docelową 49,00 zł nie wydarzyło się nic. Sam kurs wzrósł o ponad 14% i po raz pierwszy od września przekroczył barierę 40,00 zł. Ostatecznie kurs zamknął się na 38,45 zł.

Większość analityków wieści dobry rok dla sektora paliwowego. Zobaczymy co przyniesie czas.

Synektik

Dla odmiany wokół warszawskiej spółki działo się całkiem sporo. 12 stycznia otrzymaliśmy informację o rekomendacji podziału zysków z akcjonariuszami. Ponad 3 mln 800 tys. zł może zostać wypłacone w formie dywidendy (co daje ok. 0,45 zł na akcję).

Dzień później otrzymaliśmy informację o podpisaniu umowy na kwotę 9 232 497,43 zł netto na sprzedaż DaVinci do Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Ostatnim ważnym wydarzeniem była rekomendacja East Value Research (Kupuj) z ceną docelową 59,30 zł (cena 100% wyższa od aktualnego kursu).

Te informacje dały impuls do wzrostu kursu o 7.7% w ciągu miesiąca.

Mirbud

7 stycznia kurs spółki budowlanej osiągnął mój mentalny TP (4,07 zł) co pozwoliło mi zamknąć pozycję z fenomenalnym wynikiem +150% (+339,30 zł!) netto (po odliczeniu prowizji). Liczyłem, że po osiągnięciu 4,00 zł kurs nieco się cofnie i pozwoli dokonać ponownego zakupu w okolicach 3,50 – 3,60 zł, niestety tak się nie stało. Akcjonariuszom życzę dalszych wzrostów, ale już beze mnie na pokładzie.

Całość operacji dała wpływ na konto 564,80 zł (569,80 zł – 5,00 zł prowizji).

The Dust

The Dust po raz kolejny przechodzi bez większych ruchów. Jedynym wartym uwagi wydarzeniem, była informacja o tym, że Game Island (spółka zależna) planuje pozyskać 1,5mln zł w pre-IPO. Kurs niemal nie zmienił swojej wartości w ciągu miesiąca.

Duality

Koniec miesiąca przyniósł dobre informacje odnośnie podpisania umowy z 505 Games, na mocy której, włoska firma będzie wydawcą gry Unholy. Na konto Duality, 505 Games przeleje w 10 transzach łącznie 728 870,00 €. Dodatkowo warszawskie studio otrzyma 40% przychodów netto ze sprzedaży. To całkiem ciekawa umowa z mojej perspektywy.

Mimo tego, nie było dużego ruchu na akcjach. Z 3 pozycji gamingowych, Duality uważam za najmocniejszy element w perspektywie 2021 roku (The Dust jest bardziej pozycją na 2022).

Geotrans

Czekałem na jakieś wydarzenia wokół spółki, ale szczerze powiem – nie takie. Aktualizacja strategii oraz wydłużenie jej do 2026 roku, byłoby czymś dobrym, gdybyśmy poznali jakiekolwiek konkrety. W moim odczuciu dostaliśmy wiadomość „Zobaczymy co będzie i damy wam znać”. Raczej nie tego oczekiwano (przynajmniej ja oczekiwałem czegoś innego). Dodatkowo dość słabe wyniki za ostatni kwartał mocno wpłynęły na kurs, który w styczniu stracił ponad 16%.

Geotrans naruszył mój mentalny SL na poziomie 20,00 zł, ale utrzymuje się w tej okolicy. Wciąż czekam z podjęciem decyzji, ale czuję, że może być to błąd i powinienem zamknąć pozycję już teraz.

One More Level

Kolejny papier, za który pluję sobie w twarz. Powinienem pozycję zamknąć, gdy ta przekroczyła 19,00 zł i mój wewnętrzny głos mówił „zrób to!”. Niestety tego nie zrobiłem i teraz muszę zmierzyć się z konsekwencjami tej decyzji. Zamiast ponad 100% zysku, obecnie mam -12.5% straty. O ile sama spółka wydaje się w moim mniemaniu bardzo perspektywiczna, o tyle jej kapitalizacja jest raczej zbyt wysoka na ten moment. Na szczęście waga OML w moim portfelu jest mała, to mogę pozwolić sobie na trzymanie pozycji i liczenie, że „kiedyś odbije”.

13 stycznia otrzymaliśmy raport, który mówił o 500 tys. sprzedanych egzemplarzy gry Ghostrunner. To przyzwoity wynik, ale spodziewać można było się znacznie więcej. Teraz trzeba poczekać na wyniki za IV kwartał.

XTB

Trochę zmęczył mnie ten papier. Nadchodzi czas wyników, których szacunki powinniśmy poznać w ciągu najbliższych dni – i tutaj pojawiły się największe obawy. Sporo przemawia, że wyniki będą dobre i kurs powinien iść w górę, nie mniej jednak odczuwałem spory dyskomfort z akcjami XTB w portfelu. Często miałem sytuację, w której nie skupiałem się nad niczym innym, niż zastanawianie się, co może się wydarzyć i jaki scenariusz musi się ziścić, aby kurs poszedł w górę. Poprzednie kwartały pokazały, że nawet dobry wynik, może spowodować, że kurs pójdzie w dół.

Aby mieć czystą głowę 27 stycznia dokonałem zamknięcia pozycji. Sprzedaż po kursie 18,90 zł dały mały zysk na poziomie 43,20 zł (+8.98%). Cała operacja to wpływ 524,20 zł (529,20 zł – 5,00 zł prowizji).

Photon Energy

W styczniu Photon wszedł na główny parkiet warszawskiej giełdy. Cały miesiąc przyniósł spory wzrost wartości (ponad +17%), a kurs zamknął się na poziomie 14,90 zł.

Wielton

Wielton obecnie znajduje się w ciekawych okolicach. Opór 7,72 zł został przełamany na chwilę, ale potem kurs się cofnął. Kolejne podejście może otworzyć szansę na mocny ruch w okolice 9,00 zł.

W styczniu dostaliśmy raport, który mówił o nieznacznym spadku rejestracji nowych naczep, co może mieć odzwierciedlenie w wynikach za kolejny kwartał.

Kurs w styczniu wzrósł o ponad 11%.

AMEM.DE

Stało się! Pierwszy raz od momentu zakupu, kurs (przez chwilę ale jednak!) był na plusie. Ostatecznie cena za wolumen funduszu zamknęła się na poziomie 22,64 zł. Wpływ na tak spory wzrost, miał przede wszystkim dobry miesiąc na rynkach EM. W kulminacyjnym momencie walor wart był ponad 5,29 €.

W porównaniu do grudnia, styczeń przyniósł stabilizację kursu € względem polskiej waluty oscylował w granicy 4,54 zł.

Srebro

Również w przypadku dolara styczeń przyniósł stabilizację. Koniec miesiąca to przede wszystkim kolejny ruch grupy Reddit’owej, która z „wyciskania szortów” na GameStop, przerzuciła się na srebro. Koniec miesiąca to mocniejszy wzrost kruszca do poziomów przekraczających 27,00 $ za uncję.

W momencie, w którym piszę ten artykuł, cena za srebro przekracza 29,00 $ i jest jedną z najwyższych od 2013 roku. Na jak duże wzrosty starczy siły?

Operacje styczeń

W 2021 roku postanowiłem podnieść kwotę depozytu do 260,00 zł. Stan konta z poprzedniego miesiąca to 450,35 zł. Początek miesiąca to sprzedaż Mirbud, która dodatkowo zasiliła konto kwotą 564,80 zł. Całość daje łącznie 1275,15 zł.

JSW

Za 40% stanu gotówki postanowiłem kupić akcję JSW. Gra pod rosnące ceny węgla oraz przegląd wykresu (na którym widać według mnie pewien schemat) upewniły mnie, aby spróbować drugi raz z jastrzębską spółką.

8 stycznia do portfela wrzuciłem 20 akcji po 26,96 zł (+ 5,00 zł prowizji), co daje łączną kwotę 544,20 zł. Sumaryczna cena za akcję to 27,21 zł.

PXM

Po mocnych wzrostach czekałem na korektę na tym walorze. 11 stycznia ustawiłem zlecenie na 3,70 zł, niestety nie udało się tego zrealizować. 12 stycznia zacząłem od zlecenia w okolicach 3,90 zł, którego również nie udało się osiągnąć i podnosiłem powoli zlecenie. Cenę, za którą udało się zrealizować zlecenie to 4,20 zł. Łączny koszt zakupu 65 akcji 278,00 zł (273,00 zł akcje + 5,00 zł prowizji).

SL ustawiam w okolicach ostatniej korekty (3,75 zł), natomiast zysk będę realizował w okolicach szczytów z 2017 roku (ok. 12,00 zł).

Famur

28 stycznia do portfela dołożyłem 150 akcji Famur po cenie 2,65 zł. Całość operacji to 402,50 zł (397,50 zł + 5,00 zł prowizji). Tutaj nie ustawiam SL ani TP i będę reagował na bieżąco.

Podsumowanie

Po wszystkich operacji w styczniu w portfelu znajduje się 11 spółek z GPW i NC, 1 ETF na EM oraz 3 uncje srebra, a także 574,65 zł w gotówce (co stanowi 11% portfela). Planuję lekkie przetasowania w portfelu i całkiem możliwe, że redukcję ilości spółek w portfelu.

Co dalej?

Ze swojej listy obserwowanych spółek wyrzucam Columbusa. Rzeczy jakie dzieją się ostatnio wokół tej spółki sprawiają, że mam bardzo dużo wątpliwości.

Otwarcie galerii i „obluzowanie” restrykcji, pozwala przychylniej spojrzeć w kierunku sektora odzieżowego, więc na pewno będę chciał przeglądnąć opcję w tym obszarze w najbliższym czasie.

Coraz ciekawiej wygląda sektor spożywczy. Do listy obserwowanych dodaję KSG Agro oraz Kernel jako reprezentantów WIG-Ukraina oraz WIG-Spożywczy.

Na pewno biorąc pod uwagę wydarzenia związane z Redditem i ich chęcią ataku na srebro, przeglądnę opcję związane z kontraktami na srebro. Ale raczej jako ciekawostka, a nie inwestycja, w jaką chciałbym ulokować realne pieniądze.

Do listy powędrował także OAT. Chciałbym stworzyć jakąś ekspozycję na rynek biotechnologii. Niestety moja obecna wiedza jest raczej mała, więc póki co OAT na liście znajduje się pod ścisłą obserwacją, ale raczej nie prędko zawita w portfelu.

Lista obserwowanych: ML System, Astarta, R22, KSG Agro, Kernel, OAT, złoto

Podsumowanie

Wzrost wartości portfela bez uwzględnienia wpłaty to 2.8%. Całkiem dobry wynik moim zdaniem.

Styczeń 2021Rok 2021 zaczyna się dobrze. Portfel znów zalicza dobry wynik jeżeli chodzi o wzrost wartości. Kolejne spółki zwiększyły ekspozycję na niektóre sektory. Obecna wartość portfela to 5.167,13 zł wobec 4.015,16 zł zainwestowanej gotówki. Łączny zysk to 28.7% w 13 miesięcy.

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 rok temu

hej 😉 w jaki sposób zakupiłeś srebro?