Treści przedstawione w poniższym materiale są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu.

Co się działo z portfelem

Z racji długiego okresu, jakiego dotyczy ten raport, nie będę opisywał wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Przejdźmy do samego podsumowania

Unimot

Bardzo dobre 3 miesiące w wykonaniu Unimotu. Dobre, powtarzalne wyniki finansowe, informacja o dywidendzie na podobnym poziomie jak w 2020 roku (1,97 zł).

Prezes zapowiedział, że w najbliższym czasie spółka ma zamiar skupić się na wzroście kapitalizacji rynkowej, co z perspektywy akcjonariuszy wydaje się bardzo korzystne.

W połowie maja pojawił się także raport za Q1, w którym Unimot zaraportował ponad 28mln zł skorygowanej EBITDA. W mojej opinii raport był bardzo dobry i pokazuje solidne fundamenty spółki.

Początkiem maja warto również odnotować podwyższoną rekomendację z DM BOŚ na poziomie 65,00 zł.

To wszystko sprawiło, że kurs spółki urósł o ponad 41% i zamknął się na poziomie 51,50 zł.

Synektik

W okresie marzec – maj wokół spółki nie wydarzyło się nic szczególnego. Kurs wzrósł o ponad 13% i wydaje się na razie stabilny. Na ostatniej sesji marca kurs zamknął się na 32,75 zł.

Geotrans i Photon Energy

Obie spółki wyleciały z portfela z powodu czystek. Trochę nie widać perspektyw dla jakiś wzrostów.

GTS sprzedany po 19,50 zł. Po odjęciu prowizji, cała transakcja -36.97% (-100,00 zł).

Photon sprzedany po 13,90 zł. Całość transakcji +11.38% (+35,00 zł).

The Dust

W marcu kurs stracił 18% i zamknął się na poziomie 20,00 zł. 22 marca ukazał się raport roczny, który w sumie nie pokazał nic, czego nie można było się spodziewać. Gra wciąż odbywa się pod 2022 rok i premierę Inkwizytora. Dodatkowo w najbliższym czasie można spodziewać się pierwszych zysków (miejmy nadzieję) ze spółek zależnych. Obecne poziomy wydają się bardzo atrakcyjne dla mnie do powiększenia pozycji

Kwiecień to kolejny miesiąc, w którym kurs dołował, tracąc prawie 14%. Maj okazał się dużo lepszy i The Dust odrobił sporą część strat, zamykając się na poziomie 21,00 zł (ponad 21% na plus).

Przed nami dość istotne wydarzenia związane z The Dust. Emisja akcji oraz czerwcowa premiera Togheter.

Duality

Raport, który zobaczyliśmy w marcu napawa mnie optymizmem (chociaż patrząc na kurs, rynek uważa inaczej). Co prawda wynik netto za IV kwartał nie jest imponujący, ale wystarczy zobaczyć na wzrost kosztów, aby dowiedzieć się co jest powodem. ’

Wzrost kosztów usług obcych w IV kwartale 2020 r. w stosunku do poprzedniego kwartału spowodowany był przede wszystkim rozliczeniami z partnerami z tytułu zwrotu wniesionych wkładów (a następnie prowizji z tytułu sprzedaży) na rzecz gry Accident (współproducent, inwestor, wydawca na rynek Chiński) oraz Barn Finders (wydawca na rynek chiński). Ponadto we wskazanym okresie wrosło zatrudnienie z osobami współpracującymi na podstawie jednoosobowych działalności gospodarczych i utrzymywane były kampanie reklamowe. Ponadto, z uwagi na znaczącą sprzedaż gry Barn Finders, Spółka zaczęła opłacać koszty licencji silnika Unreal Engine 4, a także musiała wykupić wyższe wersje (niż typu „Indie”) niektórych licencji oprogramowania.

Cytat z raportu Duality

Większość z tych kosztów jest jednorazowa i nie powinna pojawiać się w przyszłości.

Dla mnie spadek poniżej 8,00 zł był dobrym powodem do powiększenia pozycji. 19 marca powiększyłem pozycję o kolejne 50 akcji po 7,78 zł. Średnia cena zakupu obecnie to 8,07 zł.

Kwiecień oraz maj również przyniosły kolejne spadki. Kurs stara się bronić okolic 7,00 zł. Maj był 5 z rzędu miesiącem spadkowym.

Sam kurs spadł o prawie 13% do poziomu 7,10 zł.

One More Level

Do czasu wyjaśnienia spraw z podziałem zysków odnośnie Ghostrunner’a, czekam i zastanawiam się – co dalej? Sprzedaż praw przez AIG na rzecz 505, daje jakieś nadzieje, że już niedługo dowiemy się, co się stanie. Na razie tkwię w zawieszeniu.

Powyższy akapit pisałem 1 kwietnia, na dzień dzisiejszy nic się nie zmieniło. Poza raportem o sprzedaży ponad 500 tys. egzemplarzy gry (482 tys. po uwzględnieniu zwrotów), nie mamy jasności ile z tego tytułu trafi na konta OML. W maju jednak dostaliśmy informację, że OML podpisało umowę z 505 Games na produkcję Ghostrunner’a 2.

Na koniec maja kurs spadł łącznie o prawie 12% do poziomu 5,74 zł na koniec maja.

Wielton

Kurs w marcu zaliczył spadek o prawie 9% i zamknął się na poziomie 8,51 zł.

Poza informacją o zamówieniach we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech i w Polsce na najbliższe 3-4 miesięcy, nie działo się nic szczególnego, co miałoby jakieś większe znaczenie.

Kwiecień był całkowitą odwrotnością. Po marcowej korekcie przyszedł powrót do trendu wzrostowego. Maj to ponowna korekta, która ostatecznie zamknęła kurs na poziomie 10,48 zł (wzrost o 39%).

PXM

Obrona 5,00 zł była bardzo trudna i niestety zakończyła się fiaskiem. Obecnie czekamy na informację o ewentualnym podziale zysków. Wciąż uważam, że PXM może być dobrą spółką na 2 połowę roku. Póki co nie mam planów zamykania pozycji.

Kurs stracił w okresie marzec-maj 12,5% i zamknął się na poziomie 4,80 zł.

Famur

Kurs przebił mój mentalny poziom SL na poziomie 2,30 zł i postawiłem zlecenie. Sprzedaż za 2,27 zł (co było niemal dołkiem). Jeszcze tego samego dnia pojawiło się info które wystrzeliło o kursem do prawie 3,00 zł. Kilka godzin i pech, że w tym momencie, w którym dostałem informacje o cenie poniżej 2,30 zł, miałem możliwość złożenia zlecenia. Ale konsekwentnie trzymam się poziomów, które sobie wyznaczam.

Całość operacji -16.65% (-67,00 zł).

Kernel

Kurs spółki zachowywał się dość stabilnie. Niestety sam koniec marca (i początek kwietnia) przyniósł nam eskalację napięcia w okolicach Dombasu. To może mieć bardzo duży wpływ na kurs spółki. Na szczęście Kernel nie ma dużego udziału w moim portfelu, ale nadal stanowił kluczowy aspekt. Trzeba bacznie obserwować sytuację na Ukrainie.

Powyższe słowa pisałem pod koniec marca, kiedy sytuacja na Ukrainie była napięta. Stabilizacja sytuacji, miała przełożenie na cenę kursu. Ostatecznie po dwóch nerwowych miesiącach (marzec-kwiecień), kiedy cena spadła o blisko 9%, maj odwrócił całkowicie sytuację. Kurs odrobił stratę z nawiązką i ostatecznie zanotował w ciągu ostatnich 3 miesięcy zysk 3,7%, zamykając się ostatecznie na poziomie 57,90 zł.

AMEM.DE

Od swoich marcowych szczytów, kurs spadł o blisko 10%. Ostatecznie cena zamknęła się na poziomie 5,12 €. Kurs samej waluty był stosunkowo stabilny i nie miał dużego wpływu na ostateczny wynik.

Srebro

Przyznam się, że przez cały okres marzec – maj, ani razu nie sprawdziłem wartości srebra. Dzisiaj, przygotowując ten tekst, byłem mile zaskoczony. Cena kruszcu znacząco wzrosła. Z poziomów $26,64 na początku marca (kurs z końcem marca zaliczył dołek $23,82), zaczął systematycznie rosnąć, zamykając ostatnią sesję maja na poziomie $28,14. To wzrost o ponad 5,5%. Niestety ostateczny wynik zostaje mocno osłabiony, przez znaczny spadek kursu USD.

Amerykańska waluta w ostatnich 3 miesiącach spadła o blisko 3%. Ostatecznie cena kruszcu wzrosła o 2,8% w ujęciu złotówkowym.

Operacje marzec – maj

Po wpłacie 260,00 zł, na koncie było 1.428,45 zł. Dodatkowo sprzedaż Photona oraz GTS zasiliły konto kolejno o kwotę 342,50 zł oraz 170,50 zł. Łącznie do dyspozycji miałem 1.941,45 zł.

OAT

Poprzez zakup OAT chciałem uzyskać ekspozycję na biotech. Z całej listy dostępnych na GPW podmiotów, ten wydaje się być najbardziej stabilny z mojej perspektywy.

9 marca zakupiłem 10 akcji po cenie 51,40 zł i prowizją 5,00 zł, daje nam łączną kwotę 519,00 zł.

Następnie sprzedany został FMF, który zasilił konto o kwotę 335,50 zł (stan konta 1.757,95 zł).

Allegro

18 marca zakupiłem Allegro czysto spekulacyjny pod odbicie i zmianę trendu. 10 akcji za 59,83 zł (łącznie z prowizją 603,30 zł). Niestety spekulacja zakończyła się już 22 marca ze stratą 6.60% (-39,80 zł).

ABS Investment

22 marca do portfela zakupiłem 150 akcji po 3,12 zł. Całość operacji z prowizją wyniosła 473,00 zł. Podobnie jak w przypadku Allegro, tak i tutaj skończyło się stratą. Tym razem 20 kwietnia zamknąłem pozycję na stracie 25% (-118,00 zł).

Dodatkowo w kwietniu oraz maju dokonałem wpłat dwóch wpłat po 260,00 zł każda. Stan na koniec maja wynosił 1.726,15 zł.

Podsumowanie

Marzec - Maj 2021

Okres marzec – maj, mimo dwóch chybionych transakcji (Allegro / AIN) oraz (póki co) OAT na minusie, wartość portfela systematycznie rośnie.

Obecna wartość wynosi 6.295,67 zł, co daje stopę zwrotu na poziomie 24.54%.

XIRR obecnie wynosi 23.17%.

Z racji, że ostatnio nie miałem czasu na aktywne inwestowanie, ani nawet śledzenie wydarzeń i analizę spółek, postanowiłem wyczyścić swoją listę obserwowanych walorów. Będą ją uzupełniał od nowa.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments