Treści przedstawione w poniższym materiale są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu.

Co się działo z portfelem

Luty przyniósł ochłodzenie, nie tylko za oknem, ale także na warszawskim parkiecie. O ile pierwsza połowa miesiąca dawała jakieś nadzieje, o tyle wraz z odwilżą, zaczęły wybudzać się niedźwiedzie. WIG20 pod koniec miesiąca walczył o obronę 1900 pkt. (co się ostatecznie udało). Mimo tego, indeks jest na najniższych poziomach od końca grudnia 2020 roku. Słabość indeksu jest bardzo mocno powiązana z zachowaniem giełdy w Stanach Zjednoczonych.

Trochę lepiej sytuacja wygląda na indeksach średnich i małych spółek. Tutaj w lutym przeważał kolor zielony.

Ważnym wydarzeniem pod koniec lutego był debiut Huuuge Games, które po raz pierwszy od dawna, nie dało zarobić na debiucie. Zaledwie w kilka sesji kurs spadł o ponad 15% (a w największym dołku spadki sięgały 23%). Oczywiście nie ma co zwiastować apokalipsy i pęknięcia bańki branży gameingowej, ale na pewno jest to wydarzenie, które może spowodować, że wielu inwestorów będzie znacznie ostrożniej podchodzić do kolejnych debiutów. Przypomnijmy, że redukcja sięgnęła 97%!, więc zainteresowanie przy zapisach było olbrzymie. Patrząc na całość tego zdarzenia, można wyciągnąć dodatkowe wnioski. Na rynku wciąż jest sporo wolnej gotówki (po redukcji), która biorąc pod uwagę słabość indeksów i spadki, wciąż znajduje się w portfelach inwestorów. Może to oznaczać, że wiele osób przewiduje w najbliższym czasie kolejne słabe sesje.

Po short squeeze na GME pod koniec stycznia, miała odbyć się podobna akcja na rynku srebra. O ile początek lutego pokazywał, że jakieś próby zostały podjęte, o tyle bardzo szybko ceny ustabilizowały się. Już 1 lutego zobaczyliśmy bardzo duży wzrost w cenie metalu (przekroczone 30$ za uncję), aby kolejnego dnia zamknąć się poniżej 27$. Po dwóch ciekawych dniach cena się ustabilizowała i poruszała w kanale pomiędzy 26$, a 28$.

Ciekawiej natomiast wyglądały wydarzenia na rynku krypto. Najpopularniejsza z cyfrowych walut (Bitcoin) ponownie pokonała swoje ATH. Rozpoczynając luty w okolicach 30k$, 21 lutego osiągnęła swoje szczyty przekraczając 57k$ (+90%), a następnie zaczęła trend spadkowy i ostatecznie zamyka miesiąc (w momencie, w którym piszę ten artykuł) na poziomie 45k$.

Jak te wydarzenia wpłynęły na zachowanie mojego portfela?

Unimot

Kurs Unimot zachowywał się stabilnie jak zwykle. Miesiąc otworzył na poziomie 38,90 zł, a zamknął 6% niżej (36,35 zł). W lutym nie wydarzyło się nic znaczącego (co zresztą pokazuje zachowanie kursu). Przed nami raport za rok 2020 (23 marca), który powie nam coś więcej. Jest to spółka z największym udziałem w moim portfelu (ponad 20%) i póki co nie mam zamiaru jej zamykać. Jeżeli zdarzy się jakaś większa przecena i będzie możliwość dokupienia poniżej 30,00 zł, to zapewne to zrobię.

Synektik

Podobnie jak w przypadku Unimotu, Synektik cechował się stabilnym kursem przez cały okres. Dwa wydarzenia, które miały na to wpływ to publikacja raportu z Q1 oraz wypłata dywidendy.

Sam raport był na poziomie, którego się spodziewano. Mimo spadku przychodów (o ponad 3,5 mln zł) spółka wykazała także znacznie mniejsze koszty działalności (prawie 5 mln), co przekształciło się w zysk netto o ponad 1 mln większy niż, w roku 2019.

Dodatkowa wypłata 0,45 zł dywidendy na akcje stworzyło solidne fundamenty do stabilnego bocznego ruchu kursu.

Techniczne na wykresie dziennym można dostrzec wsparcie w okolicach 28,00 zł. Nadal nie mam zamiaru dokonywać żadnych ruchów na walorze.

The Dust

Główne wydarzenia związane z The Dust miały miejsce w spółkach zależnych.

Pojawienie się zapowiedzi gry Camping Builder oraz pojawienie się Car Thief na wishliście steam to dwie kluczowe informacje dotyczące Two Horizons.

W przypadku Game Island dostaliśmy informację o zawarciu umowy wykonawczej z inwestorem gry The Day After.

Duality

Poza informacją o przyznaniu grantu w wysokości 35.000$ od Epic Games na grę Unholy, to w okół spółki nie działo się nic znaczącego. Moje zdanie nie zmienia się w stosunku do Duality i nadal uważam ją za najmocniejszą pozycję z branży gaminowej w moim portfelu w perspektywie 2021 roku. Rozważam ewentualne powiększenie pozycji.

Geotrans

W lutym podjąłem decyzję o pozostawieniu Geotrans w portfelu i potraktowaniu jej jako pozycję, o której zapominam. Możliwe, że kiedyś uda się mu odbić, na co liczę, ale obecnie zakopuję i czekam.

One More Level

Ufff… nie wiem co mam powiedzieć. OML to spółka, za którą najbardziej mam do siebie żal. Miałem już otwarte zlecenie z zamknięciem pozycji w okolicach 19,00 zł zgarniając ponad 100% zysku! Dziś, 4 miesiące od tego zdarzenia kurs jest mocno pod kreską. Strata ponad 25% jest drugim najgorszym wynikiem jaki posiadam w portfelu. Podobnie jak Geotrans, traktuję pozycję jako zakopaną. Zamykanie jej przy tych poziomach nie ma po prostu sensu.

W samym tylko lutym kurs spadł o blisko 20%! Ale ciężko się dziwić. Mimo tego, że w okół spółki nie działo się dużo, to jednak miało to na prawdę duże znaczenie. 15 lutego otrzymaliśmy 2 ESPI. Pierwsze, w którym spółka tłumaczy się, dlaczego w raporcie będą takie a nie inne liczby, a także sam raport. Ciężko jest w jakiś parlamentarny sposób skomentować to, co dostaliśmy. O ile jestem wdzięczny za szczerość ze strony spółki, o tyle mam duże wątpliwości co do kompetencji osób, które prowadzą negocjacje z wydawcami. Kilka miesięcy od premiery wciąż nie mamy szczegółowych informacji ile kopii gry zostało sprzedanych do końca 2020 roku. Jakim cudem? Nie wiem… Brak informacji od wydawców to z jednej strony źle świadczy nie tylko o firmie, z którą The Dust ma umowę (bo mam nadzieję, że mają ją w formie papierowej), ale przede wszystkim spada na barki osób zarządzających.

Photon Energy

Podobnie jak w styczniu, kurs PEN porusza się w trendzie bocznym. To co zaczyna mnie zastanawiać, to fakt, że od momentu przejścia na główny parkiet, obroty na spółce spadają.

Spółka pod mocną obserwacją, w celu ewentualnego zamknięcia pozycji i zrealizowaniu niewielkiego zysku.

Wielton

Po udanym przebiciu oporu na 7,72 zł, kształtuje nam się kolejny w okolicach 9,30 zł. Technicznie walor jest nieco przegrzany, więc na pewno przydałby się lekki odpoczynek przed kolejnymi wzrostami.

W okolicach połowy lutego otrzymaliśmy szacunkowe wybrane wyniki finansowe za rok 2020, które zostały odebrane pozytywnie. Dodatkowo została przedstawiona aktualizacja strategii Grupy Wielton oraz cele na rok 2021. 4 podstawowe filary (całość do przeczytania tutaj), z których jasno wynika, że 2021 rok ma być wykorzystany do stabilizacji finansowej spółki oraz zmniejszenie zadłużenia.

Sam kurs w lutym wzrósł o 24%. Póki co nie mam planów zamknięcia pozycji.

PXM

Polimex zaliczył kolejny mocny miesiąc. +22% w lutym i już ponad 200% od początku listopada. Nadal utrzymuję swój TP w okolicach 12,00 zł, jeżeli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego wokół spółki. SL podnoszę do 4,50 zł (co w przypadku gwałtownych spadków zapewni wyjście niemal na zero).

Famur

Kurs jest obecnie w lekkiej korekcie, ale patrząc na zachowanie indeksów, to nie jest aż tak źle, jak mogłoby być. To co mnie martwi, to fakt, że na wykresie dziennym, zaczyna nam się kształtować RGR. Zobaczymy czy w najbliższym czasie nastąpi jakieś mocniejsze wybicie. Zdecydowanie mocno obserwuje walor i zobaczymy co dalej.

JSW

Pozycja zamknięta! Od tego należy zacząć. Próbowałem podpiąć się pod trend, który można zaobserwować na kursie. Udało się zrealizować zysk 27.5% (+150,00 zł po uwzględnieniu prowizji).

Nadal obserwuję kurs i nie wykluczam, że postaram się zagrać ponownie.

AMEM.DE

Patrząc na światowe indeksy jesteśmy obecnie w korekcie. Dość mocno ma to w odzwierciedleniu kursu ETFu. Zejście z okolic 5,41 € do zamknięcia 5,07 €. Dodatkowe spadki euro do 4,51 zł nieco mocniej odbiły się na kursie całego ETFu. Obecnie ETF wciąż świeci się na czerwono, a strata wynosi -6.49%

Srebro

Po euforii na rynku srebra, którą widzieliśmy 1 lutego, potem cena wróciła do normalności. Ostatecznie cena srebra ustabilizowała się na poziomie 26,67$ za uncję. Niewielki spadek dolara w stosunku do polskiej waluty nieco osłabił wartość całej inwestycji. Ostatecznie rynkowa cena srebra oscyluje w okolicach 100,00 zł za uncję (99,80 zł) co daje zysk na poziomie 13%.

Operacje luty

Podobnie jak w styczniu, w lutym na konto wpłynęła wpłata w wysokości 260,00 zł. Miesiąc zaczynałem z kwotą 642,75 zł. Dodatkowa sprzedaż JSW za kwotę 694,20 zł oraz dywidenda z Synektik 3,50 zł (4,50 zł dywidendy – 1,00 zł podatku).

Kernel

Jak pisałem w ostatnim miesiącu chciałem stworzyć ekspozycję na sektor spożywczy oraz WIG-Ukraina. Rozważając dwie spółki (KSG Agro oraz Kernel) padło na tego drugiego. Większość wskaźników takich jak C/WK, C/Z wskazują na duże niedowartościowane na tle całego sektora.

Pod koniec lutego Kernel opublikował pozytywny raport, który może być impulsem do wzrostów. Liczę na powrót kursu do okolic 80,00 zł. Rok 2021 może być dobrym rokiem dla branży surowcowej.

Do portfela trafiło 5 akcji za kwotę 282,00 zł (277,00 zł + 5,00 zł prowizji). Średnia cena 56,40 zł.

CCC

Obserwowałem trend na CCC już od momentu powrotu w okolice 75,00 zł. Czekałem na impuls i przebicie wartości 90,00 zł. Cenę zakupu ustawiłem dokładnie na poziomie 90,00 zł. W momencie zakupu dysponowałem kwotą 694,20 zł, a sam zakup miał być bardzo krótkoterminowy, dlatego zaangażowałem 78% środków.

Do portfela trafiło 6 akcji po 90,00 zł, co razem z prowizją dało kwotę 545,00 zł (śr. 90,83 zł). SL ustawiłem przy 84,47 (-7%), a TP na równe 110,00 zł (+21%).

17.02 zamknąłem pozycję realizując przyjęty TP. Całkowita operacja dała zarobić 110,00 zł (+20.18%) po odliczeniu prowizji.

Podsumowanie

Po wszystkich operacjach w lutym w portfelu znajduje się tyle samo składowych co w styczniu (11 spółek, 1 ETF oraz 3 uncje srebra). Zwiększyłem jednak udział gotówki, której stan obecnie to 1.168,45 zł. Nadal zastanawiam się nad zmniejszeniem ilości spółek.

Kluczowe operacje

Co dalej?

Z mojej listy wypada ML System. Nadal będę go obserwował, ale z mniejszym zaangażowaniem. Wydarzenia z lutego pokazują jak jedna informacja może zmienić całkowicie kurs akcji. Kilka dni wcześniej rozważałem jej ponowny zakup, ale zrezygnowałem, co okazało się niezbyt dobrą decyzją z perspektywy portfela 🙂

Z listy obserwowanych wylatuje złoto, które pokazuje słabość od początku 2021 roku. Nadal obserwuję KSG i Kernel w celu zwiększenia ekspozycji na rynek surowców.

Do listy wraca także JSW, który może powtórzyć swoje ruchy. Chciałbym dodać także XTB z grą pod dywidendę, ale szczerze chyba nie bardzo chcę angażować swój czas w ten walor.

Obserwuję także PZU. Ostatnie mocne sesje na bankach + możliwa duża dywidenda, mogą pchnąć PZU w górę.

Lista obserwowanych: Astarta, R22, KSG Agro, Kernel, OAT, XTB (?), PZU.

Podsumowanie

Luty 2021

Luty mogę zaliczyć do bardzo udanych. Udało się dokonać jedną transakcję na CCC, która dała zysk ponad 20%. Dodatkowo sprzedaż JSW z równie pokaźnym zyskiem. Do minusów należy zaliczyć słabą sytuację OML oraz GTS. Pozostałe spółki trzymają się przyzwoicie.

Obecna wartość portfela to 5.565,46 zł, co wobec 4.275,16 zł zainwestowanego kapitału, daje zysk na poziomie ponad 30%.

Od tego miesiąca planuję także liczyć XIRR (co to jest to ponownie zapraszam do wpisu Mysterybuzu o tutaj). Do wyliczeń przyjmuję wypłatę, jako obecną wartość portfela. Przy takich założeniach XIRR wynosi 31.80%

.Do zakładki Portfel dodałem także pierwszy wykres pokazujący zmianę % zysku/straty na przestrzeni miesięcy.

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments