Na początku chciałbym sprostować poprzedni raport za październik. W moim excelu wkradł się błąd i podniósł wartość portfela. I tak wynik prezentował się następująco:

  • wartość portfela na koniec października: 3.469,18 zł (wobec 3.621,09 zł pierwotnie)
  • zysk portfela: 214,02 zł (wobec 365,93 zł pierwotnie) co daje 6,57% (wobec 11.24% pierwotnie)

Poprawiłem powyższe dane w raporcie październikowym.

Treści przedstawione w poniższym materiale są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu.

Co działo się z portfelem

Za nami jeden z najlepszych miesięcy na polskiej giełdzie. WIG20 w listopadzie wspinał się z 1526 pkt do 1830 pkt. Zobaczmy, jak poradził sobie w tym czasie mój portfel.

Unimot

To był dość istotny miesiąc dla paliwowej spółki. Bo bardzo słabych notowaniach kursu w ostatnich tygodniach nadeszło odbicie. Kurs zyskał ponad 30% i zamknął miesiąc na poziomie 31,00 zł.

17 listopada pojawił się raport za 3 kwartał. Wygląda na to, że spółka jest bliska osiągnięcia założonych prognoz. W raporcie czytamy, że EBITDA skorygowana jest na poziomie 59.2 mln zł, co stanowi 74% zakładanego wyniku w roku 2020 (80mln zł). Należy pamiętać, że na początku roku Unimot prognozował poziom 60 mln zł, a dopiero po 1 kwartale postanowiono podnieść ją do wspomnianych 80 mln zł. Po raporcie wskaźniki spadły. Obecnie C/Z wynosi 12.2, natomiast C/WK 1.06. Warto teraz poczekać na raport za cały rok 2020, które pokaże nam coś więcej.

Kurs zaczął swoje wzrosty 9 listopada na bardzo wysokim wolumenie po ogłoszeniu wstępnego raportu. Rekordową cenę odnotowaliśmy dzień przed ogłoszeniem pełnego raportu. Akcje były wyceniane na poziomie 34,90 zł.

Ważnym do odnotowania wydarzeniem było również uczestnictwo prezesa Adama Sikorskiego na konferencji WalStreet 24, gdzie jednym z tematów była fotowoltaika. Według Pana prezesa „Unimot nie wskakuje do pędzącego pociągu, ale on już tam jest”. Wyniki z gałęzi OZE dopiero przed nami i raczej jakiegoś konkretu można spodziewać się w połowie 2021 niż w IV kwartale.

Unimot wciąż stara się zdywersyfikować swoje przychody i stale rozwija kolejne gałęzie w swoim biznesie. Obecnie czekam na ewentualną korektę kursu pod ewentualne powiększenie swojego pakietu.

Synektik

Podobnie jak w przypadku Unimot, Synektik również mocno zyskał w listopadzie. Wzorst ceny akcji do poziomu 28,10 zł. Synektik kilkukrotnie testował poziom 30,00 zł, ale nie udało się go utrzymać.

Obecnie spółka zakończyła rok obrotowy (trwający do 30 września) z przychodem na poziomie 125 386,20 tys. zł (-7%) oraz zyskiem 8 810,77 tys. zł (-3.6%). Wyniki bardzo zbliżone do poprzedniego roku fiskalnego. W listopadzie dostaliśmy sporo informacji od spółki:

  • 3 listopada spółka poinformowała o podpisaniu umowy na system Da Vinci opiewający na kwotę 9 050 855 zł, która ma zostać zrealizowana do 30 listopada.
  • 16 listopada – raport finansowy
  • 19 listopada – dostaliśmy informację, że spółka złożyła ofertę w postępowaniu przetargowym na kwotę 2 850 000,00 zł
  • 26 listopada – informacja o opóźnieniu w strategicznym projekcie. Opóźnienie prac do 1 kwartału 2021
  • 30 listopadaSynektik poinformował, że prowadzi rozmowy z Genomtec SA odnośnie aneksu do umowy z 31 lipca br.

Czekamy na informację odnośnie dywidendy za ostatni rok finansowy. Nie mam planów sprzedaży akcji Synektik na dzień dzisiejszy.

Mirbud

Mirbud idąc śladami dwóch poprzednich spółek, również zaliczył bardzo udany miesiąc. Kurs z poziomu zamknięcia z października (1,76 zł) poszybował na 2,74 zł. Obecnie kurs znajduje się na lokalnym szczycie i zdaje się podążać ku ATH z 2011 roku. Przed nim jeszcze daleka droga, ale szansa na przebicie 3,00 zł wydaje się dość duża. Dobry raport, który pojawił się 26 listopada powinien dać kolejny impuls następnym wzrostom.

Dodatkowo 25 listopada spółka poinformowała o podpisaniu umowy na budowę myjni bezdotykowej na kwotę 13 260 391,99 zł netto.

Powoli zaczynam rozważać ewentualne zamknięcie pozycji, ale jeszcze wstrzymuję się z decyzją. Zobaczymy co przyniosą najbliższe dni.

The Dust

Kurs wrocławskiego producenta gier wydaje się być w konsolidacji. Cena odbija się między 24,30 zł a 27,00 zł. 24 listopada była próba ataku 30,00 zł, która zakończyła się już następnego dnia.

W połowie miesiąca The Dust pokazał swój raport kwartalny, który w sumie nie mówi nam zbyt dużo. Trzeba poczekać co dalej będzie się dziać w spółce.

Geotrans

Kurs Geotrans nie wyszedł z trendu innych składowych portfela. Wzrost ceny o ponad 50% w stosunku do końca października, robi duże wrażenie. 30 listopada cena za akcję Geotrans wynosiła już 26,00 zł, a sam walor wygląda dobrze i ma potencjał do dalszych wzrostów.

Początkiem miesiąca pojawił się „bardzo dobry raport, który był poniżej oczekiwań” i wprowadził jedność wśród licznej grupy użytkowników bankiera

A tak na poważnie. Jeden z lepszych wyników kwartalnych w historii spółki dał powody do optymizmu i dla mnie dał sygnał do trzymania akcji.

23 listopada pojawiła się rekomendacja East Value Research „kupuj” z ceną docelową 42,10 zł. Raczej będzie ciężko osiągnąć taki wynik, ale wciąż wierzę w cenę oscylującą w granicach 35,00 zł do końca roku (wzrost o kolejne 30% w ciągu miesiąca).

One More Level

Po pierwszej euforii związanej z Ghostrunnerem nadeszło szybkie ochłodzenie. Kurs utrzymuje się obecnie w konsolidacji w okolicach 12,00 zł. Oczekiwanie na raport za 4 kwartał i jakiekolwiek informacje odnośnie sprzedaży gry.

16 listopada na portalu Strefa Inwestorów ukazał się wywiad z prezesem spółki Szymonem Bryłką, z którego najbardziej utkwiło mi w pamięci

Jestem przeciwnikiem znacznego wzrostu skali działalności firm na fali sukcesu gry.

Prezes One More Level – Szymon Bryłka

Cały wywiad do przeczytania tutaj. Zdrowe podejście do biznesu może okazać się kluczowe. Niemniej obecna kapitalizacja spółki (647 mln zł) zdaje się mówić, że inwestorzy oczekują od One More Level znacznie więcej, niż powolnego skalowania firmy.

Rozważam zamknięcie pozycji z zyskiem 38%.

XTB

Ehh… nie bardzo wiem co można powiedzieć na temat tego waloru. Coraz bardziej zaczynam wątpić w jakikolwiek ruch. Brakuje jakiejkolwiek siły, która mogłaby dać impuls. Mieliśmy pojedyncze zrywy, które kończyły się szybciej, niż się zaczęły. XTB 30 listopada wyceniany jest na 16,60 zł.

Na wykresie widać, że trzeba określić kierunek i obawiam się, że mimo dobrych wyników z 3 kwartału, kierunek może zostać obrany na południe.

Tutaj również rozważam zamknięcie pozycji z lekką stratą.

AMEM.DE

Nie ma co się rozpisywać odnośnie tego składnika portfela. Systematycznie idzie do góry bijąc kolejne poziomy. Na ostateczny wynik niestety ma wpływ mocne osłabienie kursu euro, w którym jest wyceniany.

Euro na koniec miesiąca warte było 4,47 zł (-3%), a sama jednostka funduszu 4,51 € (+4.6%), co w ujęciu złotówkowym daje nam wynik 20,16 zł (+1%). Póki co wydaje się, że fundusz ma przed sobą dalsze wzrosty. Jeżeli euro nie osłabi się w stosunku do złotego, bilans powinien zbliżać się do zera.

Srebro

Okres powyborczy w USA miał być dobrym momentem dla złota i „młodszego brata” – srebra. Niestety tak nie było. Koniec listopada przyniósł nam cenę 22,74 $ za uncję (-4%). Dodatkowo słabość dolara względem polskiej złotówki, sprawiły że wartość srebra w moim portfelu mocno spadła. Dolar na koniec listopada kosztuje 3,75 zł (-5%). Całość składa się na prawie 9% spadek wartości. Srebro wyrażone w złotówce, kosztuje 85,28 zł za uncję.

Operacje listopad

2 listopada dokonałem wpłaty w wysokości 250 zł. Razem z kapitałem zgromadzonym na koniec października dało to kwotę 747,35 zł na kolejne inwestycje.

Przez cały miesiąc dokonałem tylko jednej transakcji.

Photon Energy

Chciałem po raz kolejny zrobić ekspozycję na rynek fotowoltaiki. Mój wybór padł tym razem na holenderską spółkę notowaną na NewConnect. W krótkim terminie liczę na atak na ATH w okolicach 23,00 zł. Sama spółka wydaje się mieć solidne fundamenty i bardzo spójny plan rozwoju.

Do portfela trafiło 25 akcji za łączną kwotę 307,50 zł (średnia 12,30 zł).

Podsumowanie

Zakup za 307,50 zł odejmujemy od konta początkowego, co daje nam kwotę 439,85 zł w gotówce.

Co dalej?

Jak pisałem w poprzednim raporcie – zbliża się premiera Cyberpunka 2077 (chyba już ostateczna), która może mieć spory impakt na cały sektor gamingowy. Z racji, że moja ekspozycja na gaming to ponad 20% mojego portfela, obawiam się o to, co może nastąpić. Do tego czasu z listy swoich obserwowanych spółek usuwam PlayWay i 11Bit.

Obecne ceny złota zaczynają być bardzo atrakcyjne z mojego punktu widzenia. Na pewno w najbliższym czasie będę się im przyglądał.

Lista obserwowanych: Wielton, CCC, ML System, Astarta, złoto

Podsumowanie

Wartość portfela w ciągu miesiąca wzrosła o blisko 15.6% (nie wliczając wpłaty 250 zł). To bardzo dobry wynik, chociaż znacznie poniżej ostatecznego rezultatu WIG20.

Listopad 2020

Listopad był bardzo dobrym miesiącem dla mojego portfela. Inwestycje przyniosły bardzo dobrą stopę zwrotu, jak cała giełda. Obecna wartość to 4.304,07 zł, wobec 3.505,16 zł zainwestowanego kapitału. Daje nam to zysk na poziomie 484,91 zł (+12.7%).

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments