Treści przedstawione w poniższym materiale są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu.

Co działo się z portfelem

Grudzień nie dał zapomnieć, że wciąż mamy 2020 rok. W ostatnim miesiącu roku miało miejsce sporo wydarzeń, które miały pośredni lub bezpośredni wpływ na wartość mojego portfela. Ale zacznijmy od początku.

Po rekordowym listopadzie, grudzień również przyniósł dynamiczne wzrosty. Indeks WIG20 – startując z poziomu 1.844 pkt – po raz pierwszy od lutego br. pokonał barierę 2.000 pkt. Lokalne maksimum to 2.033 pkt. Ostatecznie romans indeksu z magiczną barierą zakończył się niepowodzeniem i po ostatniej sesji miesiąca mieliśmy wynik 1.983 pkt – wzrost o 7%.

Kolejnym dużym wydarzeniem była premiera gry Cyberpunk 2077. Najbardziej wyczekiwana gra ostatnich lat miała być wielką szansą nie tylko dla CD Projekt, ale dla całej branży gamingowej. Niestety po samej premierze okazało się, że gracze dostali produkt bardziej zbliżony do early access, niż pełnoprawnego tytułu. Gra okazała się niemal niegrywalna na konsolach 8 generacji (PS4 i XBOX ONE). Mimo, że w swoim portfelu nie posiadam akcji CDR, to wydaje się, że cała branża gamingowa jest mocno skorelowana z Redami. Wiele spółek z branży oberwało rykoszetem.

Ostatnie ważne wydarzenie, w grudniu to działania NBP. Interwencja, mająca na celu „osłabieniu złotego” oraz zapowiedzi, że w 1 kwartale 2021 roku możemy spodziewać się obniżenia stóp procentowych – rzeczywiście osłabiło złotego.

Wydarzeniem, które również warto odnotować, jest bardzo mocne wzrosty na rynku kryptowalut. Bitcoin w momencie pisania tego posta przekroczył 29 tys $ i nie wygląda, jakby brakowało mu pary. Droga do 30 tys wydaje się otwarta.

Unimot

Stabilny miesiąc dla Unimotu. Poza przekazaniem prognozy finansowej na rok 2021, odbyło się kilka konferencji, na których Pan Prezes Sikorski przedstawił plany na najbliższe lata. Spółka coraz większą wagę przywiązuje do projektów związanych z OZE.

Dodatkowo w grudniu uruchomiono program Unimot Klub +, który jest w moim mniemaniu dość atrakcyjną ofertą dla inwestorów indywidualnych. To pokazuje jak bliskie relacje z inwestorami chce nawiązać i podtrzymać spółka.

Unimot otworzył na poziomie 31,00 zł, natomiast ostatnia sesja zamknął na 33,55 zł (maks. 36,50 zł, min. 29,35 zł) co daje wzrost o 8%.

Wciąż uważam, że spółka da zarobić zarówno na dywidendzie (którą najprawdopodobniej wypłaci w 2021 roku) oraz wzroście wartości. Ewentualną korektę poniżej 29,00 zł potraktuję jako okazję do powiększenia udziału spółki w swoim portfelu.

Synektik

Grudzień był kluczowym miesiącem dla spółki. 22 grudnia pojawił się raport za rok obrotowym 2019, który raczej nie zawiódł. Wyniki zbliżone do tych z roku 2018. Przed samym raportem, było dość mocne podbicie kursu (maks 30,50 zł), które zostało szybko zredukowane.

Dodatkowym wydarzeniem, wartym odnotowania jest podpisanie umowy z Genomtec.

Kurs Synektik otworzył się na poziomie 28,10 zł, a zamknął przy cenie 27,30 zł (maks 30,50 zł, min 25,20 zł) co daje spadek o prawie 3%.

Obecnie nie mam zamiaru zamykać pozycji. Rok 2021 wydaje się bardzo atrakcyjny w kontekście tej spółki.

Mirbud

Perła w moim portfelu. W grudniu nie wydarzyło się nic dużego wokół firmy, a kurs mocno poszybował w górę.

Grudniowe otwarcie mieliśmy na poziomie 2,75 zł, kurs zdobył prawie 25% i zamknął się na 3,39 zł. Zbliżamy się bardzo szybko do maksimów powyżej 4,00 zł. W najbliższym czasie według mnie, możemy nadal spodziewać się wzrostu kursu.

Od momentu zakupu Mirbud zdobył już ponad 107% i jest to najlepsza inwestycja w roku 2020. Oczywiście to tylko zysk papierowy i do czasu realizacji, nie ma się co ekscytować. Ale bardzo wierzę w ten papier.

The Dust

Tak jak pisałem w poprzednim wpisie, The Dust porusza się w trendzie bocznym, pomiędzy 24,00 zł, a 27,00 zł. Po premierze Cyberpunk’a, kurs zaliczył swój dołek i spadł do 21,00 zł. Kurs zamknął się na poziomie 25,40 zł, co daje lekko ponad 1% wzrostu.

Tutaj gra jest pod wydarzenia w 2021 roku, więc trzeba czekać na dalsze wydarzenia.

Geotrans

Po dobrym dla kursu listopadzie (wzrost o 52%) przyszedł grudzień, który sporą część tych wzrostów „zjadł”. Kurs GTS rozpoczął grudzień na poziomie 26,30 zł, a zamknął 24,00 zł (spadek o 8%).

Nadal mam zamiar trzymać akcje spółki, mimo, że mój scenariusz 35,00 zł do końca roku się nie sprawdził (co ja miałem w głowie, pisząc to zdanie w listopadzie? 🙂 ). Powrót na poziomy powyżej 30 zł są realne w 2021 roku.

One More Level

Kurs OML to istny roller coaster. W grudniu byliśmy świadkami dość mocnych spadków. Kurs zatrzymał się na poziomie 7,64 zł 28 grudnia (mogło być to spowodowane optymalizacją podatkową), aby przez dwie ostatnie sesje roku zanotować spektakularne odbicie. Ostatecznie grudzień zakończył się na minusie. Z początkowych 12,30 zł za akcję, zostało 10,30 zł (-16%).

Wciąż czekam na dane sprzedaży Ghostrunnera, który w statystykach przedstawia się na prawdę nieźle. Do czasu raportu, który pokaże nam sprzedaż gry (oraz chyba co najważniejsze – jaki koniec końców udział OML w tym torcie będzie miał), nie mam zamiaru ruszać akcji.

XTB

Cytując klasyka „Nuda, nic się nie dzieje… siedzimy, piwo pijemy. Nic się nie dzieje.”. Tak w skrócie wygląda kurs brokera od dłuższego czasu. Chociaż ostatnie dni (szczególnie 28 grudnia) dał impuls do wzrostów. 10% wzrost na walorze XTB, ostatni raz miał miejsce w październiku. Sam wzrost potwierdzony został również dużym wolumenem, który daje nadzieję, że coś może się zacząć dziać.

Być może zaczęła się właśnie gra pod wyniki. Pierwsze sesje w 2021 dadzą (być może) nam jakąś odpowiedź.

Photon Energy

Grudzień był spokojnym miesiącem dla spółki. Kurs zamknął się na poziomie 12,70 zł. Przy otwarciu 13,20 zł daje nam spadek o prawie 4%.

Istotnym wydarzeniem dla spółki ma być przeniesienie się na główny parkiet na warszawskiej oraz praskiej giełdzie. To może być przełomowe wydarzenie, które da impuls do wzrostów. Wiązać się to będzie jednak z nową emisją akcji. Czekam na rozwój wydarzeń, żeby podjąć jakiekolwiek decyzje.

AMEM.DE

Podobnie jak w listopadzie, ETF utrzymuje swój kurs na północ. Otwarcie 4,63 €, zamknięcie 4,79 € daje nam wzrost +3% m/m. Dodatkowo wartość wzrosła dzięki osłabieniu złotówki. Kurs EUR/PLN wzrósł z 4,47 zł na początku grudnia, do 4,55 zł dziś. To daje kolejne prawie 2%.

Łączny wzrost to ponad 5% w ujęciu złotówkowym.

Srebro

Podobnie jak w przypadku AMEM.DE, tak i tutaj duży wpływ na zamianę ceny metalu miały decyzje i działania NBP. W tym przypadku jednak to dolar osłabił się względem polskiej waluty. 3,75 zł na początku miesiąca w stosunku do kursu zamknięcia 3,71 zł, daje nam spadek o ok. 1%.

Jednocześnie w tym okresie srebro zyskało 10% (z 24,14$ do 26,62$). Łącznie mamy zysk 9% w skali miesiąca. Obecna cena uncji srebra to 98,76 zł.

Operacje grudzień

1 grudnia dokonałem kolejnej wpłacie 250,00 zł. Razem z początkowym kapitałem (439,85 zł) daje nam kwotę 689,85 zł.

Łapanie noży – Inno-Gene

Długo biłem się z myślami, czy próbować łapać ten papier. W grudniu kurs otworzył się na 41,00 zł (spadek o ponad 57% od szczytu) i liczyłem na jego odbicie. 3 grudnia do swojego portfela włożyłem 8 akcji Inno-Gene przy średniej 31,33 zł (30,70 zł/akcję bez prowizji). Całość operacji to 250,60 zł (245,60 zł akcje + 5,00 zł prowizja).

Psychologiczny SL ustawiłem na 26,50 zł (15% poniżej zakupu). Patrząc na wykresie, wydawało się, że powoli uklepuje się wsparcie właśnie w tej okolicy. Przez kolejną sesję (4 grudnia) kurs jeszcze spadał. 7 grudnia na dużym wolumenie mieliśmy ładne odbicie (+15%) i wydawało się, że jest szansa na odbicie i zgarnięcie sporego zysku. Kolejny dzień otworzył się równie dobrze i kurs zawędrował aż do 35,60 zł. Niestety kolejne dni przyniosły mocne osłabienie i ostatecznie 10 grudnia kurs naruszył mój SL.

10 grudnia zamknąłem pozycję po kursie 26,00 zł. Po odjęciu prowizji (5,00 zł) 203,00 zł trafiły na moje konto. Cała operacja przyniosła stratę 19%.

Po mojej sprzedaży, kurs znów odbił i 17 grudnia zbliżył się do 36,00 zł. Kolejne dni to mocny spadek kursu, który rok zamknął na poziomie 19,90 zł.

Wielton

10 grudnia do portfela włożyłem 30 akcji firmy Wielton. Średnia zakupu 6,40 zł (186,90 zł + 5,00 zł prowizji).

Po bardzo dobrym raporcie i okresie dla firmy, liczę na rozpoczęcie długotrwałego wzrostu ceny akcji. Nie wyznaczam SL ani TP, zobaczymy jak będzie wyglądać sytuacja w 2021 roku. W grudniu kurs zamknął się na poziomie 6,75 zł.

Podsumowanie

Po wszystkich operacjach w grudniu (zakupy za 432,50 zł, sprzedaż za 203 zł oraz prowizjach 15,00 zł) na koniec miesiąca zostało 450,35 zł w gotówce.

Co dalej?

Ze swojej short listy obserwowanych spółek wyrzuciłem CCC (kurs mocno wzrósł, prawdopodobnie „pociąg odjechał”). Wielton nadal znajduje się w spółach obserwowanych pod ewentualne powiększenie pozycji.

Do listy dorzucam także R22 oraz ponownie zainteresowałem się Columbusem. Nadchodzi emisja nowych akcji i chcę zobaczyć jak wpłynie to na kurs akcji. Wciąż bacznie obserwuję rynek złota. Jako zwolennik fizycznej postaci, mam świadomość, że z obecnym kapitałem zakup monet czy sztabek jest niemal niemożliwy, dlatego moje oczy zwrócone są póki co w ETF zabezpieczony fizycznym metalem.

Lista obserwowanych: Wielton, ML System, Astarta. Columbus, złoto, R22

Podsumowanie

Wzrost wartości portfela (bez wpłaty 250,00 zł) wyniósł 5%.

Grudzień 2020

Grudzień był kolejnym dobrym miesiącem dla portfela. Mimo złej decyzji z zakupem Inno-Gene, udało się wypracować zysk. Obecna wartość 4.773,08 zł, wobec 3.755,16 zł zainwestowanej gotówki, daje ponad 27% zysku w ciągu roku.

Nie spodziewałem się tak dużego zysku w moim pierwszym roku na giełdzie. Podsumowanie całego roku chcę zrobić w osobnym wpisie, aby podzielić się nie tylko liczbami, ale także swoimi przemyśleniami.

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments