Treści przedstawione w poniższym materiale są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu.

Co się działo z portfelem

Czerwiec to miesiąc, w którym już czuć wakacje. Sam odgrzebywałem się nieco ze swoich rzeczy i wróciłem do baczniejszego przeglądania rynku. Nadal sporo do nadrobienia, dlatego też nie byłem zbyt aktywny na rynku.

Mój portfel nieco stracił na impecie nie tylko w samym czerwcu, ale niemal od początku roku. Tymczasem w czerwiec (przynajmniej jego początkowa część) przyniósł sporo zieleni na warszawskim parkiecie. WIG20 znalazł się na poziomach, których nie widzieliśmy od 2019 roku, a WIG pod koniec czerwca przebił swoje ATH.

Nad światem zawisło widmo kolejnej fali COVID-19 (przewidywana w drugiej połowie sierpnia – o zgrozo, akurat wtedy panuję swój urlop 😀 ), które to wydaje się nie mieć póki co dużego wpływu na rynek (poza pojedynczymi przypadkami).

Czarne chmury wiszą również nad kryptowalutami. Najbardziej rozpoznawalna z nich – bitcoin – powoli zaczyna się „stabilizować” (dziwnie brzmi to w kontekście krypto) w okolicach 32-34 tys. dolarów. To blisko 50% zjazd od szczytu.

Unimot

Najważniejszym wydarzeniem w kontekście perełki mojego portfela to wypłata (i odcięcie) dywidendy. 25 czerwca na moje konto wpłynęła kwota 39,25 zł (po odjęciu podatku). To druga dywidenda UNT, która trafiła do mojego portfela. Łączna dywidenda to 68,50 zł, co stanowi prawie 9% zysku na walorze.

Cena zachowywała się stabilnie, jak na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy i zamknęła się na poziomie 46,80 zł.

Synektik

Cisza spokój i mocny wzrost. Tym charakteryzował się Synektik w czerwcu. W połowie miesiąca otrzymaliśmy raport za pierwsze półrocze finansowe, który był w mojej ocenie zgodny z oczekiwaniami, przez co sam Synektik zyskał ponad 12.5% w skali miesiąca.

I tak cena zamknęła się na 37,00 zł. W międzyczasie przebiliśmy ATH i zaczęły się pierwsze nieudane podejścia pod barierę 40,00 zł. Jeżeli wszystkie wyniki będą powtarzalne, to jeszcze w tym roku możemy zobaczyć przebicie tej bariery.

Gaming

Z racji, że cały sektor zajmuje lwią część (ponad 30%) mojego portfela, postanowiłem połączyć to w jeden wpis. Dlaczego? Już śpieszę z wyjaśnieniem. Wydaje się, że na GPW mamy do czynienia z negatywnym sentymentem, który ciągnie się od czasu niesławnej premiery Cyberpunka. Moim subiektywnym zdaniem, powoli zbliżamy się do końca trendu spadkowego i spodziewam się odbicia. Być może nie będzie to w drugim półroczu 2021 roku, ale w dłużej perspektywie, powinniśmy wrócić do trendu wzrostowego. Przynajmniej mam taką nadzieję. Czy jest tanio? Wydaje mi się, że tak. Czy będzie taniej? Całkiem możliwe, że jeszcze trochę możemy spaść.

Obecnie w moim portfelu znajduje się 4 spółki z sektora: 11B (ok. 16%), Duality (ok. 12%), The Dust (ok. 4%) oraz OML (ok 2%). Póki co nie planuję żadnych zmian.

Wielton

Drugi miesiąc z rzędu, w którym oglądamy czarną świecę na Wieltonie. Korekta wydaje się dobiegać końca. Teraz kilka miesięcy oczekiwań na raport za 1 półrocze (we wrześniu). Koniec miesiąca to udana obrona 10,00 zł i wydaje się, że jest to cena, po której popyt będzie chętnie zbierał akcje.

Cena akcji na zamknięciu w czerwcu osiągnęła 10,04 zł (spadek o 2.7%). Wielton powoli zaczyna zbliżać się do mojego poziomu SL, więc jest możliwe, że wypadnie z mojego portfela.

PXM

Coraz słabiej wyglądają perspektywy dla PXM w moim portfelu. Kolejny miesiąc, w którym widzimy czarną świeczkę. Blisko 10% spadek i zamknięcie na poziomie 4,39 zł, nie napawa mnie optymizmem. Obserwuję i mocno rozważam zamknięcie pozycji w okolicach zera.

Kernel

Mimo, że czerwiec wyglądał obiecująco i udało się przebić barierę 60,00 zł, to ostatecznie cena spadła o ponad 6% w stosunku do maja i zamknęła się na poziomie 54,70 zł.

Fundamenty spółki dla mnie wydają się stabilne. Do tego zapowiadają się dobre zbiory. Liczę, że powrót w okolice 80,00 zł jest realny jeszcze w tym roku. Nie planuję obecnie zamykać pozycji i czekam na rozwój wydarzeń.

OAT

Wydaje się, że timing był zły i tory, tory też były złe… Nadal uważam, że ekspozycja na biotech poprzez OAT była dobrym ruchem, ale wydaje się, że zbyt szybkim. Czerwiec był dobrym miesiącem dla samej ceny akcji (wzrost o blisko 9% i zamknięcie na poziomie 51,10 zł), ale sentyment wydaje się wciąż być dość słaby. Cierpliwie czekam na raport, który pojawi się we wrześniu. Do tego czasu raczej nie będę wykonywał żadnych ruchów.

AMEM.DE

Kurs etfu wzrósł o 0,89 zł (+4%) w ujęciu złotówkowym. Na wzrost ten wpływ miały dwie rzeczy: wzrost samego waloru do 5,32 € oraz umocnienie się samej waluty w stosunku do PLN o ponad 1%.

Srebro

Srebro w czerwcu zaliczyło korektę. Spadek sięgnął poziomu $26,26. Całkowity spadek został nieco zamortyzowany poprzez umocnienie się dolara. Waluta umocniła się o blisko 4%. Wypadkową było osłabienie się srebra w moim portfelu o 2.5% w ujęciu złotówkowym.

Operacje czerwiec

Po wpłacie 260,00 zł na koncie znajdowało się 1.986,15 zł.

11B

O Bitach pisałem już powyżej. Powód zakupu było oczekiwanie na zmianę trendu. To mogą być kluczowe miesiące dla warszawskiego studia. Sam kurs zaliczył dość mocne „otwarcie” i spadek na poziomie 12.5%. Kurs zamknął się przy cenie 477,20 zł

7 czerwca do portfela wrzuciłem 2 akcję po 544,00 zł (+5,00 zł prowizji). Średnia cena zakupu to 546,50 zł.

PZU

15 czerwca wrzuciłem do portfela 15 akcji PZU za łączną kwotę 589,70 zł (z prowizją) co daje uśrednioną cenę 39,31 zł.

Trochę pospieszyłem się z zakupem. Chciałem poczekać na korektę, ale wydawało się, jakoby ta, miała nie nadejść przed testem 40,00 zł, co okazało się błędnym myśleniem. Obecnie czekamy na dywidendę i dalsze wzrosty ceny waloru. Przynajmniej mam taką nadzieję :).

Po zakupach wpadła jeszcze 39,25 zł dywidendy od Unimotu. Na koniec miesiąca w kasie zostało 342,70 zł.

Podsumowanie

Czerwiec 2021

Czerwiec był ogólnie słabym miesiącem. Patrząc na wydarzenia z ostatniego okresu, z upragnieniem wyczekuje września.

XIRR obecnie wynosi 16.2% i pokazuje jak źle ostatnio wyglądają wyniki mojego porfela.

Obecnie nie mam żadnej spółki, której przyglądam się z większą uwagą.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments