Mija kolejny miesiąc pod znakiem COVID-19. W swoim portfelu postanowiłem dokonać kilku zmian, tym razem dominować będzie sprzedaż. Zapraszam do zapoznania się z podsumowaniem kwietnia.

Treści przedstawione w poniższym materiale są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu.

Co działo się z portfelem?

Podczas epidemii koronawirusa na świecie, na rynkach finansowych panował strach i ucieczka kapitału. W krytycznym momencie (12 marca) mój portfel stracił blisko 60% wartości zaledwie w kilka dni. Na odreagowanie trzeba było czekać bardzo długo. Wyprzedaż była raczej bezsensowna. W kwietniu sytuacja zaczęła się stabilizować i giełda powoli zaczęła odżywać. Mimo, że z realnej gospodarki napływały złe, lub bardzo złe informacje, giełda dzięki pakietom QE (quantitative easing – trochę więcej można znaleźć o tym na protalu FXMAG) notowała wzrosty.

Wpłata i zakupy

Jak co miesiąc, do portfela dołożyłem kolejne 250,00 zł i rozpocząłem poszukiwania.

Fotowoltaika, fotowoltaika i jeszcze raz fotowoltaika

W tym miesiącu postanowiłem, że całą kwotę ulokuje w jednej konkretnej spółce. Od dawna zastanawiałem się nad rozszerzeniem swojej ekspozycji na rynku OZE. Mój wybór padł na ML System. Podkarpacki lider w branży fotowoltaiki, wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie o nazwie „QuantumGlass” (więcej o rozwiązaniu można znaleźć na ich stronie i tutaj). Do portfela wrzuciłem 9 akcji za łączną kwotę 235,40 zł (25,60 zł za akcję + 5,00 zł prowizji). Co dało nam uśredniony kurs na poziomie 26,16 zł.

Stop-loss ustawiam na poziomie 23,00 zł, natomiast realizację zysków na poziomie 38,00 zł – były to opory z lutego.

Czas na sprzedaż

Sprzedaż po raz pierwszy. Tak w końcu doszło do momentu, w którym zdecydowałem się na sprzedaż pakietu akcji JSW. Mimo, że wciąż wierzę w jej odbicie i powrót w okolice 25,00 zł, to nie uważam, aby był to nadal dobry moment na trzymanie akcji.

Od czasu wybuchu epidemii JSW spadło do poziomu 12 zł za akcję (dołek na poziomie (9,13 zł – 12 marca) i przez większość czasu poruszał się w trendzie bocznym, odbijając się pomiędzy 12 a 14 zł za akcję. Uznałem to za dobry moment na ograniczenie strat z perspektywą, że może odkupię akcję przy ewentualnych cenach w okolicy 12 zł. Patrząc na przebieg tej transakcji, udało mi się kupić na górce, a sprzedać w dołku 🙂 czyli timing dobry, tylko pozycje nie te.

Sprzedaż na poziomie 14.30 zł za akcję i zamkniecie pozycji. Cała transakcja to 143,00 zł – 5,00 zł prowizji, daje nam wynik 138,00 zł. Całość dała stratę 38% (-87,40 zł po uwzględnieniu prowizji). Nie była to zbyt dobra inwestycja w moim wykonaniu, ale człowiek uczy się na błędach.

Kolejną spółką, która przyniosła stratę i zdecydowałem się na zamknięcie pozycji, był 01 Cybaton. Ta transakcja była dość skomplikowana i bolesna dla mnie. Wyznaczyłem granicę realizacji zysków na poziomie 12,50 zł za akcję, co było bardzo bliskie do osiągnięcia pod koniec stycznia. Niestety później kurs mocno zanurkował do poziomu 2,80 zł 12 marca. Po odbiciu do poziomu 5,70 zł w kwietniu, postanowiłem zamknąć pozycję po raz kolejny na stracie.

Całkowita kwota 57,00 zł – 5,00 zł prowizji, dało nam kwotę 52,00 zł. Cała transakcja to strata 48% (49,00 zł).

Dwie transakcje, na których poniosłem łącznie 136,40 zł – czyli blisko 10% całego kapitału. Bardzo mocna lekcja na start, ale oby były to złe, dobrego początki.

Podsumowanie

Kwiecień 2020

Obecnie cała inwestycja przynosi stratę na poziomie 222,67 zł, co daje rentowność na poziomie -12.87%. Pandemia koronawirusa na pewno nie ułatwiła mojego startu, więc następne inwestycje na pewno muszą być bardziej przemyślane.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments