Jeżeli obserwujesz mnie na twitterze (jeżeli nie, to zachęcam o tutaj) to wiesz, że od kilku dni wziąłem się za tworzenie arkusza kalkulacyjnego pozwalającego panować nad finansami na giełdzie. Excel pozwala automatyzować pewne czynności.

Arkusz jest w pełni otwarty, nie posiada żadnych blokad czy wymaganych haseł. Można z niego korzystać w pełnym zakresie. Jedyne zastrzeżenie, to zakaz kopiowania 1:1 i podpisywania jako swój 🙂 .

Dzisiaj nastał dzień, w którym udostępniam Ci wersję wczesną beta (v 0.1). Prosty dokument z 2 arkuszami (dwa dodatkowe są ukryte i zawierają dane potrzebne do funkcjonowania). Poniżej chciałem przedstawić Ci prostą instrukcje obsługi arkusza.

Skąd pobrać?

Arkusz dostępny jest tutaj. Gdy go otworzysz otwórz menu „File” a następnie wybierz opcję „Make a copy” („Plik > Stwórz kopię”). W ten sposób arkusz zostanie zaimportowany do Twojego konta i w ten sposób możesz zacząć swoją zabawę.

Jak używać?

Dokument składa się z dwóch arkuszy. Pierwszym z nich (o nazwie „Portfel”) pokazuje wszystkie otwarte oraz zamknięte pozycje, ich rentowność, zaksięgowane dywidendy oraz sumaryczne koszta, a także aktualną cenę akcji (z 15 minutowym opóźnieniem). W tej części nie robimy zupełnie nic, poza podglądem aktualnych danych.

Najważniejszą sekcją jest drugi arkusz o nazwie „Operacje”. To tutaj wpisujemy wszystkie dane odnośnie operacji.

Do uzupełnienia mamy następujące dane:

 • Data – jest to data wykonania transakcji. Nie jest wymagana, jeżeli nie chcesz tego robić
 • Ticker – jest to ticker spółki notowanej na NC oraz GPW. Obecnie tylko te giełdy są obsługiwane (WAŻNE – ETFy na WIG20 i WIG40 niestety jeszcze nie działają)
 • Seria – jest to kolumna określająca naszą kolejną naszą operację. Wyobraźmy sobie sytuację, że kupiliśmy akcję spółki X, które kilka dni później sprzedaliśmy. Po kilku tygodniach kupujemy spółkę po raz kolejny i nie chcemy, aby nasze transakcje pomieszały się z już zamkniętą pozycją, dlatego wpisujemy dowolny znak (może być to ciąg znaków lub np. liczba 1, 2 itd). Dzięki temu, obie pozycje będą w zakładce „Portfel” traktowane osobno i nie pomieszają się. Jeżeli nie wpiszemy nic, domyślną serią, będzie seria 0.
 • Operacja – to lista rozwijana, która określa co dokładnie zrobiliśmy. Czy operacja to zakup/sprzedaż, dywidenda, wpłata lub wypłata. Możemy także określić, że jest to podatek lub podatek od dywidendy.
 • Wolumen – to ilość akcji, których dotyczy operacja.
 • Cena/wolumen – czyli cena jednostkowa za akcje
 • Prowizja – np. prowizja DM za złożenie zlecenia, albo prowizja za wypłatę gotówki.

Pozostałe pola (zaznaczone ciemnym kolorem) są uzupełniane automatycznie.

 • Nazwa – automatycznie pobierana nazwa spółki z tickera
 • Ticker/seria – to wewnętrzne informacje dla arkusza, aby dobrze zliczać transakcję
 • Koszt bez prowizji – sumaryczna kwota operacji bez uwzględnienia prowizji
 • Koszt całkowity – czyli całkowity koszt operacji. Ile pieniędzy wpłynęło lub wypłynęło z naszego konta.
 • Stan konta po operacji – to nic innego jak informacja ile gotówki zostało po ostatniej operacji.

Dodatkowo po prawej stronie jest mini tabelka, która pokazuje przepływ gotówki. Tutaj w komórce T2 powinniśmy wpisać ile gotówki mamy na początku. Dzięki temu nie wejdziemy na debet 🙂

Kilka wskazówek

Jeżeli chcemy dokonać depozytu, powinniśmy w kolumnie Wolumen wpisać wartość 1, a w cena/wolumen kwotę jaką wpłacamy.

Jeżeli chcemy dodać dywidendę do konkretnej spółki, uzupełniamy jej ticker oraz serię, której dotyczy. Następnie możemy wpisać Wolumen = 1, oraz kwotę dywidendy w kolumnie cena/wolumen, lub w kolumnie Wolumen ilość akcji, a w cena/wolumen dywidendę na akcję.

Podatek od dywidendy robimy w ten sam sposób.

W dokumencie znajdują się dwa ukryte arkusze. Oczywiście możesz śmiało do nich zajrzeć, ale nie zalecam nic w nich zmieniać. Dodatkowo sekcja „Portfel” posiada zgrupowaną serię kolumn (O-Y), które zawierają więcej szczegółów.

Co dalej?

Chciałbym rozwijać nadal dokument i poza naprawą ewentualnych błędów, mam nadzieję, że będą pojawiać się nowe funkcjonalności. Poniżej przedstawiam listę rzeczy, nad którymi myślę.

 • Dashboard – 3 strona arkusza, która przedstawiałaby podsumowanie z aktualnymi elementami w portfelu, listą zamkniętych pozycji, oraz wykresami i statystykami
 • Automatyczne uzupełnianie prowizji – bazując na ustawieniach wprowadzonych przez użytkownika, arkusz sam liczyłby prowizję, jaką powinniśmy zapłacić za operację
 • Dodanie notatek, pól Take Profit oraz Stop Loss
 • Automatycznym wczytywaniem sektora danej spółki, aby pokazać udział sektora w portfelu

Oczywiście, jeżeli macie jakieś inne propozycję, śmiało dajcie znać.

4.9 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zgredek
zgredek
1 rok temu

bardzo fajny portfel, bardzo przydatny, czy w nowych wersjach będzie dodana opcja dywidendowa ?