Czym jest My-wallet-sheet?

My-wallet to arkusz kalkulacyjny, który wspiera i automatyzuje procesy zarządzania swoimi inwestycjami na GPW (zarówno główny parkiet jak i NewConnect). Więcej szczegółów odnośnie samego arkusza można znaleźć we wpisie odnośnie pierwszej wersji (tutaj).

Skąd pobrać?

Arkusz dostępny jest tutaj. Gdy go otworzysz otwórz menu „File” a następnie wybierz opcję „Make a copy” („Plik > Stwórz kopię”). W ten sposób arkusz zostanie zaimportowany do Twojego konta i w ten sposób możesz zacząć swoją zabawę.

Do poprawnego działania arkusza wymagane są pewne uprawnienia, które należy zaakceptować (arkusz sam o nie zapyta w pewnym momencie). Są one powiązane z wykorzystaniem pewnych mechanik oraz skryptów.

Co nowego w wersji 0.2?

Zakładka Dashboard

Nowością, która przywita nas w dokumencie to zakładka „Dashboard”. To nowe centrum dowodzenia, zawierająca najważniejsze elementy i statystyki. Oprócz aktualnej wartości portfela, stanu gotówki oraz informacji o zysku/stracie, znajdziemy wyliczenie XIRR oraz kilka wykresów (między innymi zmiana wartości portfela dzień po dniu).

Menu „Mój portfel”

Kolejną nowością jest dodatkowy element menu głównego o nazwie „Mój portfel”. Po jego otwarciu zobaczymy kilka elementów. Pokrótce postaram się opisać te najważniejsze.

Pierwszy element „Dodaj operację” to uproszczony formularz, który wcześniej wypełnialiśmy w zakładce „Operacje”. Teraz możemy dodać kolejne zmiany w naszym portfelu, bez jej otwierania. Teraz większość rzeczy możemy znacznie łatwiej „wyklikać” zamiast wprowadzać je ręcznie.

Drugi element („Ustawienia”) to kolejny formularz, w którym możemy w prosty sposób ustawić najważniejsze informacje związane z naszym portfelem. Obecnie mamy 3 elementy, które należy ustawić dla większej automatyzacji. Dwa pierwsze dotyczą prowizji (% oraz minimalna kwota). Ostatnim jest data otworzenia portfela (potrzebna do poprawnego wyliczenia XIRR).

Trzecia opcja (Uaktualnij dane) – służy do zapisywania aktualnej wartości portfela danego dnia. Opcja ta wywoływana jest automatycznie, ale gdybyśmy potrzebowali danych wcześniej (lub jeżeli coś nie zadziała) to możemy to zrobić ręcznie.

Ostatnim elementem menu jest „Importuj dane”. Ta opcja wyświetli okno z miejscem na wklejenie linku do wcześniejszego dokumentu (jeżeli używaliśmy). Ten proces trwa stosunkowo długo, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Po zaimportowaniu zobaczymy okienko z informacją, że proces się zakończył. W zakładce „Operacje” powinny się pojawić wszystkie zmiany, jakie wprowadziliśmy w poprzednim dokumencie.

Dodatkowo znajdują się tam dwie opcje „Changelog” oraz „O autorze”.

Operacje

W zakładce „Operacje” (oraz w formularzu z menu) znajduje się nowe pole „Komentarz”, w którym możemy dodać dodatkowe informacje, które są istotne dla nas z perspektywy danej operacji.

Dodatkowo, jeżeli uzupełnimy informację w ustawieniach odnośnie prowizji, zostanie ona automatycznie wyliczona na podstawie wprowadzonych danych.

Automatyzacja procesów

Poza automatyzacją liczenia prowizji, nowa wersja usprawnia kilka dodatkowych rzeczy. Jedna z nich jest wyliczanie XIRR (po więcej informacji czym jest XIRR i dlaczego jest ważne zapraszam do Mysterybuzu (Co to jest XIRR, czyli jak obliczyć stopę zwrotu z regularnych inwestycji).

Kolejną nowością, są automatycznie generowane wykresy i statystyki. W zakładce „Dashboard” możemy znaleźć między innymi udział gotówki w naszym portfelu, udział poszczególnych spółek w naszym portfelu, a także automatycznie aktualizowane (codziennie) wartość naszego portfela. Zarówno % oraz gotówka zwrotu, jak i zmiana wartości poszczególnych elementów (gotówka, wartość portfela, wartość inwestycji) w czasie.

Co dalej?

Wciąż pracuję nad rozwiązaniem dwóch rzeczy, które rozważałem już wprowadzić w wersji 0.2, ale się nie udało. Jest kilka kwestii, które muszę dobrze opracować.

  • Take Profit oraz Stop Loss
  • Automatycznym wczytywaniem sektora danej spółki, aby pokazać udział sektora w portfelu
  • Łatwa customizacja statystyk (chciałbym dać możliwość generowania wykresów przy pomocy kilku kliknięć)
  • Statystyki tygodnia/miesiąca
  • Oszacowanie należnego podatku
  • Import danych z plików eksportowych DM – i tutaj prośba. Jeżeli dysponujecie takimi plikami, byłbym wdzięczny za ewentualną pomoc i podesłanie, oczywiście, można dane zastąpić jakimiś fakeowymi
  • Usprawnienie ładowania danych

Oczywiście, jeżeli macie jakieś inne propozycję, śmiało dajcie znać.

Podziękowania:

W tym miejscu także chciałbym podziękować osobom, które pomogły w opracowaniu samego dokumentu. Podrzucały pomysły, udostępniały dokument i wsparły dobrym słowem. Poniżej lista, mam nadzieję, że nikogo nie pominąłem 🙂

I każdemu kto udostępnił lub podzielił się tym dokumentem z innymi. Dziękuję za motywację.

Dodatkowo pracuję nad kolejnym projektem związanym z finansami. Szczegółami podzielę się, jak tylko coś się ukształtuje.

4.8 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
2 lat temu

Dzięki super robota 🙂

Remik
Remik
2 lat temu

Cześć,

Dwa pytania:
1) Jak wprowadzić dywidendę do transakcji? W kolumnie „Cena/Wolumen” ? A w ilościach 1 sztuka? Dobrym pomysłem byłoby kalkulacja wartości z automatu bez konieczności wpisywania tych 1 w kolumnie ilość. Ponadto z automatu nalicza się do niej prowizja?
2) Wprowadziłem swoje założenia do kupna/sprzedaży/dywidendy (tylko takie kategorie, żadnych depozytów, podatków, wypłat) określonych papierów i niestety nie liczy mi się IRR, nie wiem dlaczego.

Nie będę ukrywał, że sam prowadzę sobie takie kalkulacje w Excel. Byłem ciekawy czy obliczenia będą podobne.

Remik
Remik
Reply to  inwestor
2 lat temu

Ad.2.
a) Wprowadziłem hipotetyczną wypłatę i niestety IRR dalej mi się nie liczy – może warto byłoby do twojego pliku wprowadzić kilka przykładowych transakcji jako wzór by użytkownik mógł się zorientować jak ma wprowadzać własne dane?
b) we własnych kalkulacjach mam nieco inne podejście do IRR: każdy zakup akcji to wypływ/inwestycja, każda sprzedaż czy dywidenda to wpływ/zwrot + wartość bieżąca portfela jako taka wartość rezydualna. Może warto byłoby wprowadzić do twojego modelu też takie IRR „hipotetyczny” przy założeniu sprzedaży całości portfela po bieżącej wycenie.

Paweł
1 rok temu

Arkusz jest świetny dzięki za udostępnienie. Jedynie w dashboardzie wykresy „zmiana wartości portfela w czasie” i „stopa zwrotu / zwrot gotówki” mi się nie generują. W tabelce obok „zainteresowana gotówka” jest 0.